Son yıllarda Tez hazırlama konusunda ilgi çeken bir konu intihal oranı olmuştur. İntihal, bir başkasına ait bir görüşün,fikrin, düşüncenin ya da kavramın tamamını veya bir kısmını sahibine atıfta bulunmadan kendinize aitmiş gibi kullanmaktır.

İntihal oranı tez ve makale metinlerinde intihalin ne kadar olduğunı söylemektedir. Bu kontrolu yapmak için bilgisayar yazılımları kullanılmakatadır. Genelikle Turnitin veya iThenticate akademisiyenler tarafından ilgi görmektedir ve Tezeditörü ve AnkaTez olarak bizde bu ikiliyi tavsiye etmekteyiz.

Makale, yüksek lisans ve doktora tezlerinde intihal oranının ne kadar olduğu  çok önemlidir ve intihal oranına dikkat edilir. Üniversitelerin çoğunluğunda yüksek lisans ve doktora tezlerinde intihal oranları %15 ve %30 arasında değişiyor.

Örnek vermek gerekirse Hacettepe universitesinde İntihal Oranı böyle belirlenmiştir:

Benzerlik oranı, değerlendirme

  • “alıntılar hariç” yapılıyorsa en fazla %10’u
  • “alıntılar dahil” yapılıyorsa en fazla %30’u

geçmemelidir.

Öğrenciler tez savunma sınavına girmeden önce “Yüksek Lisans/Doktora Tez Çalışması Orjinallik Raporu” formunu hazırlamaları gerekmektedir. Bazen çalışmada İntihal olmamasına rağmen İntihal Oranı yüksek çıkabilir, bunun da kaç sebebi olabilir mesela Kaynakça metinden hariç (Bibliography excluded) mi değil mi? Alıntılar hariç/dahil olması veya olmaması ve 5 kelimeden daha az örtüşme içeren metin kısımları hariç olup olmaması? Bu üç konu sizin intihal oranınızı etkiliyebilir.

TezEditörü olarak uzman ekibimizle sizin intihal oranınızı düşürebiliriz. Hem İngilizce ve hem Türkçe metinleriniz uzman ve tecrübeli ekipimiz tarafından incelenip ve daha sonra ücretlendirme yapılır. Genelikle verilen ücret ve sunulan kalite müşterilerimizi şaşkına uğrattır.

TezEditörü olarak becerili, mütehassıs ve uzman ekibimizle sizin tezinizin intihal oranını %10’a kadar düşürebiliriz.

Bize ulaşın, uzman ekibimiz size yardımcı olacaktır.

Tez / Makale Editörü olarak akademisyenlere ve öğrencilere yardımcı olmaktayız. Tez / Makale Redaksiyon, Editörlük, İntihal Oranı Düşürme, İntihal Oranı Tespiti, SPSS / EViews Analizleri, Essay Yazdırma, Literatür Taraması, Bitirme Tezi ve Tez Danışmanlık konusunda hizmet veriyoruz. 

Talep Formu

Menu