İNTİHAL ORANI DÜŞÜRME

Son yıllarda Tez hazırlama konusunda ilgi çeken bir konu İntihal Oranı olmuştur. İntihal, bir başkasına ait bir görüşün,fikrin, düşüncenin ya da kavramın tamamını veya bir kısmını sahibine atıfta bulunmadan kendinize aitmiş gibi kullanmaktır. İntihal Oranı Düşürmek konusu İntihal İndeksi Düşürmek, Benzerlik İndeksi Düşürmek ve Benzerlik Oranı Düşürmek gibi isimlerlede bilinmektedir. 

Tez Editörü olarak, İntihal veya Benzerlik Oranı konusunda iki farklı şekilde yardımcı olabiliriz;

 1. İNTİHAL ORANI RAPORU : Yarım saat içerisinde çalışmanızın İntihal raporunu hazırlıyoruz.
 2. İNTİHAL ORANI DÜŞÜRME : Tecrübeli ekibimizle yazınızın intihal oranını düşürebiliriz.

İntihal Oranı tez ve makale metinlerinde intihal veya benzerliğin ne kadar olduğunu söyler. Bu kontrolu yapmak için İntihal Oranı Düşürme Programları kullanılmaktadır. Genellikle Turnitin ve iThenticate akademisyenler tarafından ilgi görmektedir ve Tezeditörü ve AnkaTez olarak bizde bu ikiliyi tavsiye ediyoruz. iThenticate daha çok makaleler için ve Turnitin daha çok tez ve ödevler için kullanılır. 

İNTİHAL ORANI DÜŞÜRME

İntihal (Benzerlik) Oranı Ne Kadar Olabilir?

Makale, yüksek lisans ve doktora tezlerinde intihal oranının ne kadar olduğu  çok önemlidir ve intihal oranına dikkat edilir. Üniversitelerin çoğunluğunda yüksek lisans ve doktora tezlerinde intihal oranları %15 ve %30 arasında değişiyor.

Örnek vermek gerekirse Hacettepe üniversitesinde İntihal Oranı böyle belirlenmiştir:

Benzerlik oranı, değerlendirme

 • “alıntılar hariç” yapılıyorsa en fazla %10’u
 • “alıntılar dahil” yapılıyorsa en fazla %30’u

geçmemelidir.

Öğrenciler tez savunma sınavına girmeden önce “Yüksek Lisans/Doktora Tez Çalışması Orjinallik Raporu” formunu hazırlamaları gerekmektedir. Bu raporda Tez İntihal Oranı gösterilmelidir. 

İntihal (Benzerlik) Oranını Etkileyen Faktörler

Bazen çalışmada İntihal olmamasına rağmen İntihal Oranı yüksek çıkabilir, bunun da kaç sebebi olabilir.

 • Kaynakça metinden hariç (Bibliography excluded) mi değil mi?
 • Alıntılar hariç/dahil olması veya olmaması 
 • 5 kelimeden daha az örtüşme içeren metin kısımları hariç olup olmaması?

Bu üç konu sizin İntihal Oranını etkileyebilir.

İntihal (Benzerlik) Oranı Düşürme Ücreti

İntihal (Benzerlik) Oranı Düşürme Ücretini belirlemek için en iyisi metni gördükten sonra fiyat vermektir. Yazının Türkçe veya İngilizce oluşu önemli bir faktördür. Ayrıca yazıda terim sayısı da ücreti etkileyebilir. Ama Tez Editörü olarak en uygun ve kaliteli şekilde İntihal Düşürme hizmeti verdiğimizden emin olabilirsiniz. 

İntihal (Benzerlik) Oranı Düşürme Hizmeti

Tez Editörü olarak uzman ekibimizle yazınızın İntihal Oranını düşürebiliriz. Hem İngilizce ve hem Türkçe metinleriniz uzman ve tecrübeli ekibimiz tarafından incelenip ve daha sonra ücretlendirme yapılır. Genellikle verilen ücret ve sunulan kalite müşterilerimizi şaşkına uğratır.

İntihal Düşürme Adımları
İntihal nasıl düşerebilirim sorusuna gelecek olursak, benzeyen yerler yeniden yorumlanıp yazılması lazım. Kısaca İntihal Düşürme Adımları bunlar:

 1. İntihar Raporu Alma
 2. Benzer Yerleri Belirleme
 3. Yeniden Yazma ve Yorumlama
 4. Anlam Bütünlüğünü Kontrol Etme
 5. Yeniden İntihar Raporu Alma

Önemli Not: İntihal Düşürme yaparken anlam bütünlüğüne dikkat etmek lazım.  Anlam bütünlüğünü bozmadan oranı düşürüyoruz.

Tez Editörü olarak becerili, mütehassıs ve uzman ekibimizle sizin tezinizin intihal oranını %10’a kadar düşürebiliriz.

İntihal Oranı Raporu alma ve İntihal Oranı Düşürme hizmeti almak için, bize ulaşın, uzman ekibimiz size yardımcı olacaktır.

Benzerlik İndeksi Düşürmek

Tez / Makale Editörü olarak akademisyenlere ve öğrencilere yardımcı olmaktayız. Tez / Makale Redaksiyon, Editörlük, İntihal Oranı Düşürme, İntihal Oranı Tespiti, SPSS / EViews Analizleri, Essay Yazdırma, Literatür Taraması, Bitirme Tezi ve Tez Danışmanlık konusunda hizmet veriyoruz. 

Menu