DÜZELTME OKUMASI (PROOFREADING)

Tez Editörü olarak yıllardır Düzeltme Okuması (Proofreading) konusunda faaliyet göstermekteyiz.  Düzeltme Okuması konusu Son Okuma, Redaksiyon, Editing ve Proofreading gibi isimlerlede tanınır.

Düzeltme Okuması (Proofreading) Nedir?

Düzeltme Okumasının (Proofreading) ne olduğu ile ilgili kafa karıştıran şeylerden biri bu ifadenin farklı alanlarda farklı anlamlarda kullanılmasıdır. Örneğin yayıncılıkla uğraşan birine “Düzeltme okuması nedir?” diye soracak olursanız, alacağınız yanıt aynı soruyu üniversitede çalışan birine sorduğunuzda alacağınız yanıttan çok farklı olacaktır.

Yayıncılık sektöründe çalışanlar düzeltme okumasını (Proofreading) bir metnin basılıp yayınlanmadan önce gözden geçirilip düzeltilmesi için son fırsat olarak görür.

Düzeltme okumasını (Proofreading) yapan kişi metin formatlanırken veya basılırken bir hatanın oluşup oluşmadığını kontrol etmek için metnin formatlanmış, sayfa numaraları ve üst bilgileri vs. eklenmiş hali olan basılı versiyonlarını ve düzenlenmiş bir kopyasını karşılaştırır.

Ama bir dakika, düzeltme okuması (Proofreading) yazım yanlışlarını düzeltmiyor muydu?
Bir süredir, “”düzeltme okuması” ifadesi yayıncılık sektöründe kullanıldığından farklı bir rolü ifade etmektedir.
Birçok insanın düzeltme okuması dediğinde kastettiği şey bir belgenin dilbilgisi, biçim ya da formatla ilgili herhangi bir hatasının olup olmadığının kontrol edilmesi işlemidir. Düzeltme Okuması bir metin çevrimiçi bir ortamda paylaşılmadan, bir hocaya teslim edilmeden, bir iş başvurusunda bulunulmadan ya da herhangi başka bir şekilde okuyucusuna ulaşmadan önce yapılması gereken son işlemdir.
Düzeltme okumasında ne tür hatalar tespit edilir ve düzeltilir?
Bir belgenin düzeltme okuması yapılmadan evvel düzenlenmiş olması gerekmektedir. Yani içeriğinin iyi organize edilmiş, iyi yazılmış ve kolay okunur olması gerekmektedir. Bir metnin düzenlenmesi aynı zamanda hataların ortadan kaldırılmasını içerir fakat bu süreç daha çok metnin bir bütün olarak anlatmak istediğini anlatmasını sağlamaya odaklanır.
Düzeltme okuması ise düzenleme sırasında gözden kaçan ya da düzenleme sırasında ortaya çıkan küçük ya da büyük hataları bulmakla ilgilenen bir işlemdir. Düzeltmenler bir belgenin son kopyasının dilbilgisi hatalarından (özne-fiil uyumsuzlukları, hatalı kelime seçimi, hatalı noktalama işareti kullanımı ve yazım yanlışları gibi) ve format ve biçimle ilgili hatalardan tamamen arındırılmış olmasını sağlar. Aynı zamanda metnin seçili biçim kılavuzunda belirtilen kuralları takip etmesini sağlar.
Yayıncılık sektöründeki geleneksel düzeltmenlerin aksine, makele ve tez düzeltmenleri için, daha fazla düzeltme daha fazla ücret gerektirmediğinden, makele ve tez üzerinde yapabileceği düzeltme sayısında bir sınır yoktur.

Fakat düzeltmenler metnin hala ciddi değişikliğe ihtiyacı olduğunu düşünürse, metnin bir kez daha düzenlenmeden geçirilmesini talep edebilirler.

Düzeltme Okuması (Proofreading) hizmeti almak için Talep Formunu doldurmanız yeterlidir.

Düzeltme Okuması bir metnin okuyuculara sunum için hazırlanması sürecinde son derece önemli bir adımdır.
Tezeditörü tarafından sağlanan Düzeltme Okuması hizmeti metninizi çekici hale getirmenize yardımcı olacak ve okuyucularınızın okuması için hazır hale getirecektir.

Düzeltme Okuması (Proofreading)

Proofreading Ücretleri

Düzeltme okuması (Proofreading) ücretleri 1.000 karakter üzerine belirlenir. Makale ve tezin zorluk derecesi bu ücreti etkileyebilir. Ama fikir vermesi açısından bir proofreading ücreti bin karakter başına 6-10 tl arasıdır.

Düzeltme Okumasının Amacı Nedir?

Düzeltme okuması (Proofreading) düzenlenmiş metnin okunmasıdır. Düzenlenmiş metin metnin yayınlanmadan önceki son versiyonudur.

Bu okumanın amacı metninizi yukarıdan bir bakışla görmenizi sağlayarak sadece yazdığınız metnin yazılması gerektiği gibi yazılıp yazılmadığını ve eğer varsa metninizdeki görsellerin gerektiği gibi yerleştirilip yerleştirilmediğini anlamak değil aynı zamanda metnin yer aldığı büyük proje içinde de nasıl göründüğünü görmektir. Bir proje için birden çok kişinin çalışması ve dolayısıyla metinde tutarsızlıkların artması görülmemiş bir durum değildir.

Son Okuma | Düzeltme Okuması size metninizde her şeyin olup olmadığını kontrol etme şansı tanır. Bu aşamada yazım yanlışı bulmak can sıkıcı olabilir çünkü bu metinde tekrar değişiklik yapmak demektir.  Editör işini iyi yapmazsa yeni hataların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir ama tabii ki bir yazım yanlışının metin yayınlanmadan önce fark edilmesi daha sonra fark edilmesinden çok daha iyi bir şeydir.

Makale ve Tez yazımından sonra Düzeltme Okuması yapmak çok önemlidir. Tüm düzenleme yapıldıktan sonra her şey çok farklı göründüğü için son okuma fırsatınızı asla kaçırmayın.
Düzeltme Okuması yaparken, öncelikle metnin mesajını ulaştırıp ulaştıramadığını anlamak için yavaşça ve dikkatlice okumalısınız. Eğer başlığınız ya da giriş paragrafınız metninizin niyetini açıkça ifade etmiyorsa ya da paragraflarınız giriş bölümünü takip etmiyorsa, o bölümleri tekrar yazmanız gerekebilir. Eğer anlatmaya çalıştığınız konuyu araştırmalar desteklemiyorsa tez cümlenizi tekrar gözden geçirmek ya da daha fazla araştırma yapmak isteyebilirsiniz.
Son okumanın bu aşamasını geçtikten sonra metnin daha detaylı bir analizi yapılmalıdır. Bu aşamada yazım yanlışları, kelime seçimleri, dilbilgisi ve noktalama hatalarını bulmak için çaba sarf etmek gerekecektir. Sonuçta kötü yazılmış bir metin okuyucusuna vermek istediği mesajı düzgün bir biçimde iletemez.

Düzeltme Okuması (Proofreading)

Düzeltme Okuması (Proofreading) Süreci

Düzeltme Okuması süreci bir editör gözüyle bakıldığından bunlar içermektedir:

  •  Yalnızca yazım denetleyicisine güvenmeyin. Denetleyiciler birçok durumda çok işe yarasa da hatadan tamamen azade değildirler. Yazım denetleyicilerinin kullandığı sözlükler sınırlıdır dolayısıyla yanlış yazılmış görünen bazı kelimeler bazen sadece denetleyicinin hafızasında olmadığı için yanlış görünüyor olabilir.
  •  Dilbilgisi denetleyicileri daha da sorunlu olabiliyor. Bu programlar sınırlı sayıda kurala göre çalışıyor dolayısıyla her hatayı tespit edemiyorlar. Aynı zamanda genelde bir cümlenin neden tekrar gözden geçirilmesi gerektiğine dair yeterli açıklamayı da yapmıyorlar. Dilbilgisi denetleyicilerini gözden kaçırılabilecek basit hataları tespit etmek için kullanabilirsiniz.
  •  Tek seferde tek tip hata için düzeltme okuması yapın. Eğer birçok şeyi hesaba katarak metni tekrar gözden geçirirseniz, odağınızı kaybetme ve düzeltmelerinizin eksik olması riskini ortaya çıkarırsınız. Bir yandan yazım ve noktalama yanlışlarına odaklanmadığınız zaman, dilbilgisi hatalarını tespit etmeniz daha kolay olacaktır. Ayrıca, bir tip hatayı tespit etmek için kullanılacak bazı teknikler diğer hatalar için işe yaramayabilir.
  • Yavaş okuyun ve kelimeleri tek tek okuyun. Sesli okumayı deneyin, bu sizin her bir kelimeyi duymanızı ve kelimelerin birlikte kulağa nasıl geldiğini fark etmenizi sağlayacaktır. Sessiz ya da çok hızlı okuduğunuz zaman, hataları fark etmeyip zihninizden düzeltmelerini bilinçsizce yapma ihtimaliniz var.
  •  Metni cümlelere bölün. Bu her kelimeyi dikkatlice okumanızı sağlayacak bir başka tekniktir. Her satırda yeni bir cümleye başlamak için her noktadan sonra ‘Enter’ tuşuna basın ve dilbilgisi, noktalama ve yazım yanlışlarını tespit etmek için cümleleri ayrı ayrı okuyun. Eğer metni basılı bir kopyadan okuyorsanız, bir cetvel ya da kağıt gibi opak bir nesne kullanarak üstünde çalıştığınız satırı diğerlerinden ayırın.
  • Her bir noktalama işaretini yuvarlak içine alın. Bu sizin bütün noktalama işaretlerine ayrı ayrı bakmanızı sağlayacaktır. Bir işareti yuvarlak içine alırken, işareti doğru kullanıp kullanmadığınızı sorgulayın.
  • Metni sondan başa doğru okuyun. Bu teknik yazım yanlışlarını tespit etmek için yararlıdır. Son sayfadaki son kelimeden başlayarak ve her bir kelimeyi teker teker okuyarak en başa dönün. Bu şekilde bir okuma yaparken içerik, noktalama ve dilbilgisi hiçbir şey ifade etmeyeceği için, sadece kelimelerin doğru yazılıp yazılmadığına odaklanabilirsiniz. Metni sondan başa doğru cümle cümle okuyarak dilbilgisini de kontrol etmeniz mümkün, bu şekilde çalışarak içerikle ilgili meseleleri düşünmeden dilbilgisine yoğunlaşabilirsiniz.
  • Düzeltme okuması bir öğrenme sürecidir. Bu süreçte sadece bildiğiniz hataları tespit etmeye çalışmıyorsunuz, aynı zamanda hata olduğunu bilmediğiniz şeyleri görüp düzeltiyorsunuz. Bu noktada kılavuzlar ve sözlüklere ihtiyaç duyacaksınız. İşinize yarayanları düzeltme okuması yaptığınız süre boyunca yanınızda bulundurun.
  • Bilmemek huzur hissi verebilir ama sizi daha iyi bir düzeltmen yapmaz. Sıklıkla kulağınıza doğru gelmeyen ama sorunun ne olduğunu bilmediğiniz durumlarla karşılaşacaksınız. Yazım denetleyici bir soruna işaret etmiyor olsa bile bir kelime size yanlış yazılmış gibi görünebilir. İki kelimenin arasında bir virgül gerektiğini hissediyor ama neden öyle olması gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda araştırma yapmak gerekecektir.
  • Düzeltme okuması süreci siz sistemli bir stratejiye geçip onu geliştirdikçe daha etkili hale gelecektir. Zamanla metinlerinizde hangi kısımlarının daha dikkatli incelemeye ihtiyacı olduğunu öğreneceksiniz ve hata tespiti için makul bir yönteminizin olduğunu bilmek metin yazarken daha çok düşüncelerinize odaklanmanızı sağlayacak.

Tez/Makale Editörü olarak akademisyenler ve öğrencilere akademik yazılarında yardımcı oluyoruz.  Tez/Makale RedaksiyonEditörlükİntihal Oranı Düşürmeİntihal Oranı TespitiSPSS/EViews AnalizleriLiteratür Taraması ve Tez Danışmanlık konusunda hizmetler veriyoruz.

Menu